Integracja pracowników to niezwykle ważnym element funkcjonowania firmy. Jeszcze kilka lat temu integracje zespołu pracowników były praktykowane tylko w wielkich firmach, korporacjach. Dziś nie ma znaczenia czy firma jest duża czy mała, właściciele wiedzą, że bardzo ważnym jest umiejętne zadbanie o swoich podwładnych. Przygotowanie spotkań integracyjnych, organizowanie spotkań pracowniczych nie tylko na niwie zawodowej przynosi wiele korzyści. Dlaczego warto regularnie inwestować w imprezy integracyjne, co dają one pracownikom, a co pracodawcom?
Dobra atmosfera w miejscu pracy ważniejsza od zarobków
Co wpływa na motywację do pracy, co jest najważniejsze dla pracowników? Może się wydawać, że liczą się tylko pieniądze, comiesięczny przelew na konto. Owszem, godziwa zapłata za pracę jest jednym z czynników motywujących, jednak jak wskazują liczne badania nie tylko to się liczy. Wśród czynników najbardziej motywujących do pracy znajdują się te niematerialne. Mowa tutaj o dobrej atmosferze w miejscu pracy, dobrych relacjach z przełożonymi, a także możliwości zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń. Oprócz wyżej wymienionych liczy się również dbałość o pracownika, niezależnie od tego jakie zajmuje stanowisko. Dopiero po tych wszystkich elementach wymienia się satysfakcjonującą zapłatę za pracę.
Jakie korzyści daje integracja pracowników?
Z zespołem pracowników jak z drużyną sportową. Najważniejsze jest dobro drużyny, zrealizowanie wcześniej ustalonych celów. Ludzie jednak różnią się od siebie. W jednym miejscu spotykają się osoby w różnym wieku, posiadające zróżnicowane umiejętności, mające inne charaktery czy temperament. To może być niezła mieszanka wybuchowa, mogą pojawiać się konflikty, napięcia. Dlatego ważnym jest aby wszelkie negatywne sytuacje, relacje dusić w zarodku. Celem jest umiejętne wykorzystanie pozytywnych cech, umiejętności pracowników, doprowadzenie do sytuacji kiedy poznają się oni lepiej, niekoniecznie na stopie zawodowej.
Team Building czyli nic innego jak skuteczne budowanie zespołu. Nie wystarczy posiadać w firmie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, zbudować działający system zarządzania, prawidłowo rozdzielić zadania. Ogromnym wyzwaniem jest umiejętne budowanie skutecznej komunikacji pomiędzy pracownikami, która na żadnym poziomie nie będzie zakłócona. Bez tego nie ma zespołu i nawet posiadając najlepszych pracowników, funkcjonowanie całości nie będzie w żaden sposób takie jak należy. Oprócz umiejętnej współpracy, zgrana ekipa to gwarancja skutecznego rozwiązywania problemów, radzenia sobie ze stresem. Ludzie znający się lepiej, potrafiący otwarcie, bezproblemowo artykułować swoje pomysły, wnioski na forum firmowym. To znacznie polepsza współpracę.
Integracja pracowników to oczywiście zwiększenie efektywności. Przygotowanie wyjazdów integracyjnych, wspólnych spotkań po godzinach pracy znacznie wpływa na atmosferę i komfort pracy. Dobrze zaplanowane spotkania integracyjne pozwalają budować prawidłowe relację pomiędzy pracownikami, niezależnie od zajmowanego przez nich stanowiska. Bliższe poznanie się na stopie prywatnej, luźniejszej, niż ma to miejsce w pracy będzie miało odniesienie do późniejszych efektów wykonywanych zadań. Pracownik czujący się w pracy komfortowo, pracownik wiedzący, że może liczyć na swoich kolegów będzie pracował pewniej, będzie mógł skupić się tylko i wyłącznie na zadaniach postawionych przez pracodawcę.
Bardzo istotną korzyścią jaką dają integracje pracownicze jest budowanie lojalności zatrudnionych, utożsamianie się ich z firmą. Regularne ale i przemyślane spotkania integracyjne sprawiają, że pracownicy nie czują się tylko i wyłącznie małymi trybikami w ogromnej machinie. Skutecznie zacieśniają się więzi na linii pracownik – firma. Są mniej chętni do porzucenie miejsca pracy, szukania czegoś nowego. Dodatkowo poprzez identyfikację z firmą stają się wydajniejsi, lepiej rozumieją cele firmy i efektywnie dążą do ich zrealizowania.
Zwiększanie kwalifikacji pracowników to kolejna korzyść wynikająca z organizacji integracji w firmach. W trakcie wyjazdów integracyjnych pracownicy mogą brać udział w różnego rodzaju szkoleniach, wykładach prowadzonych przez specjalistów w danej dziedzinie. Ciekawe otoczenie, komfortowe warunki, relaks i równocześnie ciekawie przekazana wiedza, która zaprocentuje po powrocie do pracy.
Obserwacja pracowników w „trudnych sytuacjach”. Przygotowanie w trakcie imprez integracyjnych gier zespołowych. Postawienie pracowników przed trudnymi zadaniami na takich wyjazdach to znakomite pole do obserwacji ich zachowań. Pracodawcy mogą dostrzec, wyłuskać pozytywne cechy swoich podwładnych, zobaczyć jak zachowują się w stresowych sytuacjach, czy działają kreatywnie, zespołowo oraz w jaki sposób radzą sobie z presją różnego typu.
Gdzie organizować imprezy integracyjne
Jakiego rodzaju imprezy integracyjne dla pracowników można zorganizować? Jest kilka opcji, wszystko zależy od możliwości danej firmy, od tego jakie cele chce się osiągnąć i jaki budżet posiada.
Wyjazdy integracyjne, trwające minimum 2-3 dni pozwalają przygotować ciekawy program w oryginalnym miejscu. Pracownicy oprócz relaksu, wypoczynku w komfortowych warunkach mogą być angażowani do różnego rodzaju gier, aktywności fizycznej czyli typowe połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dodatkowo w trakcie wyjazdów można przeprowadzać szkolenia, spotkania z trenerami personalnymi, specjalistami z różnych dziedzin.
Spotkania integracyjne w firmie. Można w godzinach pracy przygotować ciekawe szkolenia ale również nieformalne spotkania, wprowadzające więcej luzu. Spotkanie z okazji świąt, urodziny pracownika, pikniki rodzinne na terenie zakładu pracy to tylko niektóre z pomysłów.
Wspólne wyjścia pracowników po godzinach pracy, przygotowane zarówno przez firmy jak i będące inicjatywą samych pracowników. Wyjścia do kina, teatru, spotkanie w restauracji, na grillu czy też zabawa na dyskotece.
Należy inwestować w integrację pracowników – to same zyski
Realizacja spotkań organizacyjnych tak naprawdę nic nie kosztuje. To po prostu inwestycja, która może szybko się zwrócić. Pracownicy czują się docenieni, łatwiej odnajdują się w miejscu pracy, stają się bardziej efektywni, chętniej współpracują ze sobą. Spotkania integracyjne to także niezwykle ważne narzędzie w przypadku nowych pracowników. Dzięki takim spotkaniom proces adaptacji w nowymi miejscu pracy przebiega szybciej i łatwiej.