Pikniki edukacyjne to znakomity pomysł dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych. Dobrze zorganizowany piknik, warsztaty edukacyjne w ramach zajęć szkolnych sprawiają, że w sposób niezwykle przystępny i ciekawy można przekazać dzieciakom masę wartościowych informacji. Zamiast pogadanek w salach lekcyjnych, pojawia się możliwość zabawy i nauki w zupełnie innym, ciekawym otoczeniu.
Dlaczego piknik edukacyjny zamiast nudnego wyjścia do muzeum? Jakie korzyści można uzyskać poprzez organizację spotkań, warsztatów edukacyjnych w terenie? Jak muszą być przygotowane spotkania tego typu, aby zainteresować uczestników?
Teoria, a praktyka, czyli rodzaj przekazu ma znaczenie
Najważniejszym argumentem przemawiającym za tym, że warto przygotować imprezy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, jest fakt, że gwarantują one praktyczne podejście do określonych tematów. Oczywiście, teoria, wiedza przekazywana w placówkach szkolnych, przedszkolnych ma ogromne znaczenie. Jednak możliwość dopełnienia jej w sposób praktyczny to fantastyczna sprawa. Pikniki edukacyjne w swojej koncepcji muszą łączyć wysokie wartości merytoryczne, naukowe oraz interesujące i niezwykle przystępne podanie tematu.
Czytanie o różnego rodzaju zjawiskach fizycznych czy chemicznych jest czymś zupełnie innym, niż możliwość osobistego ich doświadczania. Zdobywanie wiedzy historycznej o dawnych czasach poprzez książki, nie jest tak interesujące, jak możliwość bliskiego spotkania z historią? Przykłady można mnożyć bez końca. Ważne, że takie spotkania w terenie, w ramach zajęć szkolnych pozwalają zainteresować uczniów. Mogą sprawić, że to, co wielu dzieciom, w toku nauki szkolnej wydawało się nudne, nagle będzie niezwykle interesujące.
Zamiast betonowych ścian, zajęcia na świeżym powietrzu
Oczywistym jest, że przebywanie na świeżym powietrzu ma wiele zalet. Organizm się dotlenia, pojawia się aktywność ruchowa. Dla dzieci możliwość wzięcia w pikniku edukacyjnym, zamiast kolejnego dnia w szkolnych murach, jest znakomitym urozmaiceniem. Warsztaty, pikniki edukacyjne odbywają się w starannie dobranych miejscach, mają niezwykle ciekawą otoczkę, związaną nie tylko stricte z nauką. Często pikniki są organizowane w ramach jednodniowych wycieczek szkolnych.
Pikniki edukacyjne jako dni otwarte szkoły, przedszkola
Szkoły, przedszkola konkurują ze sobą, zarówno poziomem edukacyjnym, jak i pozostałą ofertą. Wszystko w jednym celu, aby rodzice widzieli, że warto ich dziecko zapisać do danej placówki. Organizacji dni otwartych nie musi opierać się tylko i wyłącznie na jak najkorzystniejszym zaprezentowaniu oferty placówki oświatowej. Ciekawym pomysłem jest organizacja dni otwartych w ramach pikników edukacyjnych. Oprócz dzieci, które już chodzą do przedszkola, szkoły, zaprasza się wszystkich zainteresowanych rodziców wraz z pociechami.
Pikniki tego typu pokazują, że szkoła, przedszkole podchodzi do kwestii edukacji, rozwoju dzieci w sposób niebanalny, wyłamujący się ze sztywnych schematów edukacyjnych. Taki piknik edukacyjny pokazuje również pozytywną atmosferę, przyjazny klimat i pełną integrację dzieciaków oraz kadry pedagogicznej w danej placówce.
Jak dobrze przygotować piknik edukacyjny?
Pikniki edukacyjne w ramach zajęć szkolnych, przedszkolnych, muszą być bardzo starannie przygotowane. Każdy element, detal ma znaczenie i nie może zostać pominięty, zrobiony w sposób nieprofesjonalny.
Tematyka pikników edukacyjnych powinna być wyraźnie określona. Dobrym pomysłem jest przygotowanie określonej tematyki, wokół której będzie się „kręcił” cały piknik edukacyjny. Możliwości, pomysłów jest całe multum. Pikniki o tematyce edukacyjnej, kształtujące świadomość dzieci w kwestiach ochrony środowiska. Tematyka przyrodnicza, gdzie piknik najlepiej zorganizować na łonie przyrody, aby bezpośrednio, namacalnie można było przedstawić młodym ludziom liczne zagadnienia. Pikniki edukacyjne związane z historią, szczególnie ważne na poziomie lokalnym, regionalnym. Pomaga to dokładnie poznać miejsce, w którym się żyje, kształtuje lokalną tożsamość. Bardzo ważnym i interesującym tematem przewodnim może być bezpieczeństwo i ratownictwo. Niebanalne przekazanie wiedzy w tym zakresie zawsze budzi zainteresowanie dzieciaków.
Program pikników edukacyjnych dopasowany do potrzeb uczestników. Mowa o wieku, o ilości osób oraz oczywiście tematyki i miejsca, gdzie spotkają się uczestnicy.
Miejsce, czyli wycieczka szkolna i znalezienie odpowiedniego miejsca w najbliższej okolicy lub regionie. Organizacja pikników edukacyjnych na terenie szkoły. Miejsce musi być starannie dobrane i przygotowane pod kątem tematyki, programu pikniku. Co więcej, z uwagi na uczestnictwo dzieci, odpowiednio bezpieczne, zabezpieczone.
Dodatkowe atrakcje, o które warto zadbać. Piknik edukacyjny to nie tylko stoiska, warsztaty edukacyjne. To również miejsca typowo rozrywkowe, przygotowane z myślą o zabawie. Zbyt mało atrakcji przy dużej liczbie dzieci spowoduje, że impreza zacznie się „rozjeżdżać”.
Pikniki edukacyjne w ramach zajęć szkolnych, przedszkolnych to doskonały pomysł. Zamiast nudnych wycieczek, zamiast ciągłego przesiadywania w szkole, warto zorganizować dzieciom dzień pełen wrażeń. Cała masa korzyści, a przede wszystkim idealne zdobywanie wiedzy poprzez zabawę.